Remember Monday Is Save Receipts Day! - GIVE THEM FOOD...and other ways to cope with life Blog at Allrecipes.com - 178981

GIVE THEM FOOD...and other ways to cope with life

REMEMBER MONDAY IS SAVE RECEIPTS DAY! 
 
Jun. 6, 2010 4:06 am 
Updated: Jun. 13, 2010 9:24 am
If you're joining us for our Food Bill Reality Check....put a ziploc bag in your purse or car labelled food receipts and put all grocery and eating out bills into it for 7 days.
You've all given me great feedback on what you THINK you spend...so now lets do this experiment and let the "chips" fall where they may..so to speak.
I'm counting all products bought at the grocery store including soaps, cleaning stuff and yes...wine.
For eating out...every latte, chocolate bar, beverage...

Next Monday, send me your report!....how much you thought you spent compared to what you actually spent.  Tell me how many people you feed and what part of the country you're in...ie MidWest, East Coast.

Here's a little summer snack for you to enjoy while you face your reality....

FRUIT SALSA WITH CINNAMON CHIPS

*  Chop all fruit small and the same size
2 med apples
1 cup strawberries
1 peeled Kiwi
1 peeled orange
zest of 1 orange
1/4 cup orange juice
2 TBSP brown sugar

***mix together and chill

Flour Tortillas
cinnamon sugar
water
Preheat oven to 475

*cut tortillas into 8 triangles and spread in single layer on stone or cookie sheet
*put water into spray bottle and spritz the triangles lightly
*shake cinnamon sugar onto wet tortillas
*bake 5-7 min at 475 until crispy

serve with chilled fruit salsa

eat all of it on Monday after your reality check
 
Comments
Jun. 7, 2010 4:17 pm
I just got back on my feet from my shopping excursions to obtain the best for the best price. I have lived here long enough to have scouted out the area's where I get the best bulk deals for baking needs, best fresh grown there thus even 2nd's are great and there are U-picks and I live close to all of them, Grocery Outlet Safeway and Dollar store. I rarely buy meat, we have illnesses,we only go out to eat once a month,o,ur special treat. It's my pleasure to make special tasty treats of homemade yogurt,frozen w/blended &whipped fruits(frozen w/pomagranite/white
 
Jun. 7, 2010 5:26 pm
tea.All fresh,blended and frozen.Any frit will likely work, I also add some coconut tofu, Zula unrefined sugar,you could use honey ,sometimes I use some of both. I also take some of that pomegranite white tea (Safeway's is great resonable too)and make it very cocentrated then after it cools, add some cold water to the bags to get mor tea, just a tad or three, put the tea in ice cube trays. when solidly frozen, put in zip loc bags & do it again. I found Safeways tea on sale, so bought 4 boxes@$2.19 20bags to a box. I'm not good in math, that's why Ihave mny husband give me cash once a month. Because of my determination to stay within our budget, having already lived through bankruptcy,I am happy to limit myself to one special Latte on my main shopping day, and so enjoy creating for friends specialty delights, and most of them ar treats. I also create recipes to put in the freezer, and that keeps my shopping bill managable for winter warmups.I started making our mini doxie his food in the form of dog biscuits I freeze, he loves them, vet says he's in good shape, he's almost ten. Now, we are in Ca,about 40mi from Sacramento, I don't keep up with prices elsewhere,Ican only say I spend monthly,in cash after Icash the check my husband gives me for &175.00 I have made my evaluation of what is the most deficient area of the pantries. I know where to go first, bulk supplies they will hold up as I continue + I can procure my Latte and enjoy. I can expect I will need to get about $25.00 later in the month, if car behaves,etc,for perishables,no latmtes,but, there's creme' brule' w/chai tea,or iced coffeew/carmel&whipped cream, or strawberry-banana smoothie uommmm orrrr--who says we can't -do it-&like it too? Gotta go, my yorgurt w/strawberries&cocanut honey is waiting.
 
cocojo 
Jun. 7, 2010 6:42 pm
Gram...wow, you do alot! I can only dream of the day I spend $175-200 a month on groceries...I'm beginning to think there must be something terribly wrong with me! Once the kids leave for good, I guess it will go down, but sheesh..usually there's only 3 of us here and I still spend at least 150-200/week!
 
Jun. 8, 2010 2:12 pm
Hey hey Coco, just got your post on my blog.Thanks for stopping by,I will be done with hairnets next week for the summer.I am sad about it too! I really try to spend only what is on my list and the money in my wallet. Not Always successful of course. Coupons are soo helpful. You are right Coco, AM & AD has it going on that is for sure! thanks for helping us think a bit more on how much we really spend.:)
 
Jun. 10, 2010 10:40 am
I have become a coupon cuttin crazy woman lately! BUT spending twenty minutes cutting them out of the paper on Sundays or printing them out online saves me SO much money! Its just me, my 3 year old son, and my boyfriend and we spend about 220 a MONTH on groceries now because of the coupons. I literally save about 50% on groceries because of my coupons. I even have ones for my coffee stand! 50 cents off coupons for my favorite stand come on the back of our grocery receipts. I used to just throw coupons away thinking that it would be a waste of time to just save 50 cents here and there, but with coupon doublers, manufacturers coupons on top of store sales, and buying the right things at the right time have helped us so much with this economic climate we are facing. Give it a try! Good luck.
 
cocojo 
Jun. 10, 2010 5:03 pm
I'm pleasantly surprised by coupons lately...they use to be for stuff I don't buy but now I'm actually finding coupons for organics even!
 
redhot 
Jun. 11, 2010 11:14 am
Just hit four stores and spent $35 for this week. That includes cat litter, hairspray and bathroom cleaner! With what I purchased today and what I have on hand, I could easily keep us fed with 3 meals a day and snacks for about 2 1/2 to 3 weeks. That takes into account 5 servings of fruits/veggies a day. We also eat a lot of whole grains. Last week I came in just under $40. I should start posting my menus, if I find the time!!
 
redhot 
Jun. 11, 2010 11:16 am
We don't eat out often, but we might order pizza about once a month. That comes in under $20. Forgot to include that, because it has been quite a while since we've ordered.
 
JOAN 
Jun. 12, 2010 7:01 am
My estimate on your previous blog was $75.00 per week for 2 retired adults living in California foothills. Since we only travel to town once a week for groceries, I have my total for the week, $53.66. Last week was $74.31 which was basically to restock fresh veggies, milk, etc. after coming back from vacation. Good luck on your budget.
 
Jun. 13, 2010 12:22 am
I spent $135.17 at Sam's Club yesterday. That's my 'bulk' shopping that will last two weeks for our family of five. It would have been less, but DH went with me. He buys prepared snacks and chips. He's a budget-buster. :o)
 
Jun. 13, 2010 2:00 am
I mentioned on the other blog about the bigger package not always being the cheapest. Great example the other day. There was a big 4 lb pkg of frozen strawberries on sale for $8.99. So, OK, quickie in the head... $8 divided by 4 lb is $2. Plus the extra $1 divided by 4 lb is .25. So $2.25 per pound. Hmm. Right next to it is a 1 pound pkg on sale for $1.69. Pfft!
 
Jun. 13, 2010 2:10 am
So then I go down the street to Trader Joe's. Unfortunately I don't get over that direction much. I keep meaning to compare their prices. So I spent quite a bit of time in there just walking up and down the aisles. (And only bought 3 items including the Belgium chocolate they have. :-)) They had organic bananas for 19c each, and the ones I'd gotten at Krogers come out to 28c each. The bow tie pasta I decided to get for the Recipe Group thing was cheaper. I got a chunk of gouda cheese for $2.50 that would've been over $4 at Krogers. But... the organic chicken was $5.99/lb - eek!! (Despite that I don't like that a boneless chicken breast half is now 10-13 oz when they used to be 4-6 oz years ago - I mean, what are they doing to these chickens? I still can't hack $5.99/lb.)
 
Janet 
Jun. 13, 2010 8:12 am
I really enjoyed the blog you started. I believe that it has inspired many of us to try and keep track of our expenses (which in these times would she be doing); we share some good ideas and tips. I must say that I am envious of anyone who lives in the United States and receives coupons, I wish we had the opportunity to receive them weekly here in Canada. Thanks again, GREAT BLOG.
 
cocojo 
Jun. 13, 2010 9:24 am
Look for a new blog tomorrow...hopefully everyone will reply with their "actuals" Re: Trader Joe's...for some reason I also thought they were expensive but have been surprised at what good deals I have found there...I like it because they have organics and lots of interesting stuff...it's just not too close to my house.
 
 
 
Click to Change your Profile Picture
cocojo

Member Since
May 2009

Cooking Level
Professional

Cooking Interests
Baking, Stir Frying, Italian, Mediterranean, Healthy, Vegetarian, Dessert, Quick & Easy, Gourmet

Hobbies
Gardening, Reading Books, Music, Painting/Drawing, Charity Work

Links
 
 
ADVERTISEMENT
Go Pro!

In Season

Easter Ham, Lamb, and More
Easter Ham, Lamb, and More

Choose your Easter dinner main dish from hams, savory lamb, and over 150 more recipes.

Easter Desserts
Easter Desserts

Bunny cakes, lamb cakes, chocolate eggs, and carrot cakes to nibble on.

Subscribe Today! Only $7.99
Subscribe Today! Only $7.99

Delicious recipes, party ideas, and cooking tips! Get a year of Allrecipes magazine for $7.99!

About Me
Loving life at 50ish. Kids are gone and I'm focusing on my career! I enjoyed running a chocolate truffle business for 3 years and now teach adults and children about chocolate. I also teach hands on cooking classes at a local cooking school and am writing my first cookbook! Please visit me at my blog www.allrecipes.com/cook/givethemfood
My favorite things to cook
I love to cook almost anything but particularly enjoy Italian. I have been studying Vegetarian and Vegan cooking for the last few years and love to make healthy meals.
My favorite family cooking traditions
from scratch cinnamon buns on Christmas morning...they take forever but Oh! so worth it!
My cooking triumphs
landing my dream job as a teaching chef.
My cooking tragedies
when I was teaching myself to cook way back in college, I made these wonderful oatmeal raisin cookies for my roomies....only problem was I forgot the flour! The cookies became one big mass that overflowed the cookie sheet and made a huge mess in the oven!
 
Argentina  |  Australia & New Zealand  |  Brazil  |  Canada  |  China  |  France  |  Germany  |  India  |  Italy  |  Japan  |  Korea  |  Mexico

Netherlands  |  Poland  |  Quebec  |  Russia  |  SE Asia  |  United Kingdom & Ireland  |  United States