$6.00 A Gallon. - Hoping to survive Blog at Allrecipes.com - 285433

Hoping to survive

$6.00 a Gallon. 
 
Oct. 2, 2012 6:14 am 
Updated: Oct. 3, 2012 5:39 am
   I did not hear that right? The news just told me, that MILK will hit $6.00 a gallon! What am I going to do?
   How are we as homecooks going to make it. I prepare all my meals at home. I hate eating out. Its tooooo expensive, and usually does not taste as good as homemade. Why would I eat out?
   I am  only making Min wage! I took a job caring for my parents. I lost a huge chunk of my income doing this, but thats what is right. would hate to see them in a home. It was a choice that I made, but I wish it would pay more. but  back to the subject of milk.
   I love to cook. Mac and cheese, scalloped potatoes. chowders, cakes, and candies. How am I going to afford to cook. Use canned or dried milk?  I have never tried these things. and  if fresh miik goes up wont these go up too.
   Maybe I should just buy a cow! It cant cost anymore to care for than the cost of milk, cheese butter and cream. I could name her fortune, and still be able to cook to my hearts content.
   Now if I could only get my landlord to agree to keeping a cow in the back yard. What do think my chances are of that????
   How do you all feel about this. and do you have any suggestions to save my passion of cooking?



 
Comments
Oct. 2, 2012 7:39 am
I thought this blog was going to be about gas at 6$/gallon. I am hearing many things on the farm reports, I think if we wait it out, it will straighten out. Seems a scare tactic is the only way to get people's attention. Talk of pork, flour, milk, gas, etc.
 
Oct. 2, 2012 8:20 am
Giving three reasons, Sodhi said that rise in input costs has led to the increased milk prices. According to him, the main reason of the price rise is increase in the prices of cattle feed stock. “The first reason for hiking milk prices is the rise in diesel fuel rates, which has added to our transportation cost. Simultaneously, gas which is one of the important fuels in the dairy sector has also witnessed an increase in price. The third and most important factor is rise in cattle feed stock. In the last six months, the price of rice bran has shot up from Rs4,500 per tonne to Rs12,000 per tonne,” said Sodhi and added that Amul has not even passed on the full increase in input cost to the consumer.
 
Oct. 2, 2012 11:00 am
I have been in the same tough spot. Yes, you should try powdered milk, esp. for recipes such as scalloped potatoes, biscuits, etc. Start by mixing it half fresh milk and half dry reconstituted with the right amount of water., After you have done that for awhile and if you are tolerating it, cut the fresh milk down some more, etc, until you are using all dry milk. You may never be satisfied drinking the dry milk, but for cooking, I don't even know the difference. Also many jewish people who don't mix dairy and meat use chicken broth to make mashed potatoes and sometimes addin mayo. Good luck.
 
Oct. 2, 2012 1:54 pm
I live in the middle of what was dairy country - yes, California not Wisconsin produces most of the dairy products - independent dairies here are closing up. Not moving but closing after generations of dairying. Why? The cost of feed and water exceed the return on their product. Let me tell you, these are the hardest working people I have ever met and they are certainly not getting rich. It is a sad state of affairs when soda is cheaper than milk.
 
Oct. 3, 2012 5:34 am
Yeah I know, but in some places here its allready over 4.50. It has me worried.
 
Oct. 3, 2012 5:39 am
I will try the powdwed milk and I know how hard all farmers and ranchers work. I come from a farm family. I just dont see an end to it thats all. I am not blaming the farmer. I blame the goverment.
 
 
 
Click to Change your Profile Picture
southernshoe

Home Town
Gettysburg, Ohio, USA
Living In
Peebles, Ohio, USA

Member Since
Apr. 2008

Cooking Level
Intermediate

Cooking Interests
Baking, Grilling & BBQ, Mexican, Southern, Quick & Easy

Hobbies
Needlepoint, Reading Books

Links
 
 
ADVERTISEMENT
Go Pro!

In Season

Want to Grill Tonight?
Want to Grill Tonight?

Check out time-saving recipes, because any night’s a good night to grill.

Back-to-School Eats
Back-to-School Eats

Get recipes that work for your busiest days.

Subscribe Today! Only $7.99
Subscribe Today! Only $7.99

Delicious recipes, party ideas, and helpful cooking tips! Get a year of Allrecipes magazine for just $7.99!

About Me
I am a care taker for my 8 handicapped adopted brother and sisters. I was widowed in 2009 and have a stepson and grandson. I am just trying to keep it all together and cooking is my escape. Thank goodness my family loves to try new things.
My favorite things to cook
I love to bake. It helps me to watch something I mix in a bowl.turn out so brown and perfect. My favorate things are cakes I love trying new versons.
My favorite family cooking traditions
I come from a German and Irish background, so I try to waste nothing. Everything can be saved and made into a casserole at the end of the week.
My cooking triumphs
I made a seven tiered anniverary cake for my grandparents when I was thirteen. Best thing I ever made. It was perfect.
My cooking tragedies
Tried to make beans and dumplings. My late husbands mother made them. I dont know what I did wrong but mine turned out like a pot of glue.
 
Argentina  |  Australia & New Zealand  |  Brazil  |  Canada  |  China  |  France  |  Germany  |  India  |  Italy  |  Japan  |  Korea  |  Mexico

Netherlands  |  Poland  |  Quebec  |  Russia  |  SE Asia  |  United Kingdom & Ireland  |  United States